Blog

Kólikaveszély a hideg hónapokban: Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Az Onlyhorse Csapata
Az Onlyhorse Csapata
2024.11.03 14:58
Kólikaveszély a hideg hónapokban: Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

A hideg hónapok beköszöntével jelentősen megnő a kólikás esetek kockázata a lovaknál.

Ennek fő okai a csökkent vízbevitel, a szárazabb takarmányok nagyobb aránya, valamint a mozgás csökkenése a fagyos időjárás miatt. A kólika életveszélyes állapot, ezért fontos, hogy minden lótartó komolyan vegye a megelőzést.

Íme néhány hatékony lépés a kólikaveszély minimalizálására:

1. Biztosítsunk elegendő vízbevitelt

Friss, langyos víz biztosítása: A hideg időben a lovak hajlamosak kevesebbet inni, különösen, ha a víz túl hideg vagy akár befagyott. Használjunk melegvizes fűtőberendezéseket vagy adjunk langyos vizet, hogy ösztönözzük a vízfogyasztást.
Ízesített víz: Ha a ló vonakodik a vízivástól, megpróbálhatjuk ízesíteni azt például alma- vagy sárgarépalével. Ez különösen hasznos lehet az idősebb vagy nehezebben ivó lovaknál.
Mash adása: Téli napokon meleg mash-t is adhatunk, amely nemcsak tápláló, hanem segít a vízbevitel növelésében is.

2. Megfelelő szénaellátás

Rendszeres szénaadagolás: A lovak bélmozgásának fenntartása érdekében folyamatosan kell legyen széna előttük, hiszen ez biztosítja a bélrendszer állandó működését és megakadályozza az emésztési problémákat.
Ne változtassunk hirtelen a takarmányozáson: Az étrend drasztikus változása, például egy új táp bevezetése, kólikát idézhet elő. Az új takarmányt mindig fokozatosan vezessük be.

3. Rostban gazdag étrend

• A téli étrendben kiemelt szerepet kapnak a rostok, amelyek segítik a bélmozgást és biztosítják a megfelelő emésztést. Ha a ló nem kap elég rostot, az emésztőrendszer működése lelassulhat, ami kólikához vezethet.
• Ha a széna minősége romlik, fontoljuk meg kiegészítő rostforrás, például széna, lucerna pellet vagy cukorrépa pellet adását.

4. Mozgás fenntartása

Rendszeres mozgás: A mozgás serkenti a bélműködést, ezért fontos, hogy a lovak a téli hónapokban is elegendő időt töltsenek mozgással. Ha a karámozás nehéz a rossz időjárás miatt, gondoskodjunk róla, hogy a ló legalább az istállóban vagy fedeles pályán mozogjon.

5. Időjárás-változások figyelése

• A hirtelen időjárás-változás, például erős lehűlés, kólikás tüneteket válthat ki a lovaknál. Ilyen esetekben különösen figyeljünk oda a lóra, és vegyük figyelembe a takarmányozás és vízellátás módosítását.
• Megelőző intézkedések: Tartsuk melegen a lovat, ha szükséges, takarózzuk be, de ügyeljünk arra, hogy ne izzadjon be.

6. Állatorvosi tanácsadás

Ha a ló valamilyen emésztési problémára hajlamos, konzultáljunk állatorvossal a megfelelő megelőző intézkedésekről. Egyes lovaknál érdemes lehet emésztésjavító kiegészítőket adni a téli időszakban.

7. Kólikás tünetek felismerése

Fontos, hogy ismerjük a kólikás tüneteket: a ló gyakran néz a hasára, fetrengeni próbál, nyugtalan, vagy akár étvágytalan. De olyan is előfordulhat, hogy semmilyen „tipikus” jelét nem mutatja a kólikának hanem csak levert, bágyadt, mozdulatlan, és nem eszik. Ilyen esetekben azonnal értesítsük az állatorvost.
A kólikamegelőzés kulcsa tehát a megfelelő vízbevitel, a stabil étrend és a rendszeres mozgás biztosítása. Az elővigyázatosság és a megelőző intézkedések segítenek abban, hogy lovunk egészséges és boldog maradjon a téli hónapokban is.


Vannak- e olyan lovak, akire fokozottabban kell vigyázni, mert ők hajlamosabbak a kólikára?

Bizonyos lovak hajlamosabbak lehetnek a kólikára, és különösen oda kell figyelni a megelőzésükre. Íme, mely lovakra kell fokozottabban ügyelni, és mit tehetünk az ő védelmük érdekében:

1. Idősebb lovak

Miért hajlamosabbak?: Az idősebb lovak emésztőrendszere lassabb, és az öregedéssel az anyagcsere, valamint a fogak állapota is romlik, ami nehezebbé teheti a takarmány megfelelő megrágását és emésztését.
Megelőzés: Rendszeres fogápolás (fogreszelés) és könnyen emészthető takarmány biztosítása, például beáztatott rostos kiegészítők vagy pelletált széna. A vízbevitelt különösen fontos figyelemmel kísérni, és szükség esetén mash-t vagy ízesített vizet kínálni.

2. Korábban kólikázott lovak

Miért hajlamosabbak?: Ha egy ló már átesett kólikán, nagyobb valószínűséggel jelentkezhetnek nála újabb emésztési problémák, mivel a bélmozgása vagy az emésztőrendszer funkciói tartósan károsodhatnak.
Megelőzés: Kerüljük a hirtelen étrendi változtatásokat, biztosítsunk magas rosttartalmú és könnyen emészthető takarmányt, és gondoskodjunk a folyamatos mozgásról. Időjárás-változások idején legyünk még óvatosabbak, és konzultáljunk állatorvossal a megelőző intézkedésekről.

3. Versenylovak és intenzíven dolgozó lovak

Miért hajlamosabbak?: Az intenzív edzés és a magas szénhidrátbevitel növelheti a kólikaveszélyt, mivel az erős terhelés és a keményítőben gazdag takarmány megterhelheti az emésztőrendszert.
Megelőzés: Kiegyensúlyozott étrend kialakítása, ahol a keményítőtartalmú takarmányt fokozatosan és a szükséges mértékben adagoljuk. Biztosítsunk elég időt a regenerálódásra és pihenésre. A bélflóra egészségét támogató kiegészítők, mint például pre- és probiotikumok, szintén hasznosak lehetnek.

4. Stresszes vagy szorongó lovak

Miért hajlamosabbak?: Az idegesebb természetű vagy érzékenyebb lovak emésztőrendszere gyorsabban reagálhat stresszre, ami bélgörcsökhöz és emésztési problémákhoz vezethet.
Megelőzés: Csökkentsük a stresszt az istállóban és edzések során, például nyugodt környezet és állandó rutinfelállás biztosításával. A relaxációt elősegítő kiegészítők (pl. magnézium) vagy természetes nyugtató hatású kiegészítők is hasznosak lehetnek.

5. Lovak, akik keveset mozognak

Miért hajlamosabbak?: A mozgásszegény életmód lassítja a bélmozgást, ami kólikát idézhet elő. Az istállóban tartott lovak különösen veszélyeztetettek lehetnek, ha nem kapnak elegendő időt a szabad mozgásra.
Megelőzés: Biztosítsunk lehetőséget a rendszeres karámozásra vagy mozgatásra, hogy az emésztőrendszer megfelelően működhessen. Ha az időjárás nem engedi a szabadban való mozgást, gondoskodjunk a rendszeres munkáról vagy szabad mozgásról egy fedeles pályán.

6. Ponytípusú vagy hajlamosabb fajták (pl. arab, shetlandi)

Miért hajlamosabbak?: Bizonyos fajták genetikailag hajlamosabbak lehetnek bizonyos kólikatípusokra, például homok- vagy vastagbélgyulladásra.
Megelőzés: Ha homokos talajon tartják a lovat, gondoskodjunk homok kiürítését segítő kiegészítőkről. Kerüljük a túl legeltetett, szegényes minőségű legelők használatát, és figyeljünk a takarmány minőségére.

Általános megelőzési javaslatok:

Elegendő víz biztosítása: Különösen télen melegítsük a vizet, ha szükséges.
Rendszeres állatorvosi ellenőrzés: Az emésztési problémák megelőzése érdekében.
Fokozott figyelem az étrend változtatásakor: Mindig fokozatosan vezessük be az új takarmányt, hogy elkerüljük az emésztési zavarokat.

Mit tegyünk, ha minden igyekezetünk ellenére, a megelőzés nem segített? És megtörtént a baj?

Ha minden megelőző intézkedésünk ellenére kólika gyanúja merül fel a lónál, fontos, hogy gyorsan és szakszerűen cselekedjünk. Íme a teendők:

1. Ne pánikoljunk, de azonnal cselekedjünk!
A kólika súlyos állapot lehet, ezért a gyors reakció életmentő lehet. Maradjunk nyugodtak, hogy megfelelően tudjunk intézkedni.

2. Hívjuk az állatorvost!
Az első és legfontosabb lépés, hogy haladéktalanul értesítsük az állatorvost. Részletesen írjuk le a ló tüneteit, viselkedését és az esetleges előzményeket (pl. étrendi változtatás, időjárás-változás, stresszhatás stb.).
! Ne próbáljunk saját gyógymódokat alkalmazni (például gyógyszert adni a lónak) az állatorvos megérkezése előtt, hacsak nem kapunk kifejezett utasítást.

3. Tartsuk szemmel a lovat és jegyezzük fel a tüneteket

Figyeljük meg a ló viselkedését: Fekvés, hempergés, izzadás, rúgás a has felé, nyugtalanság, étvágytalanság vagy a normálistól eltérő viselkedés mind kólika jelei lehetnek.

Jegyezzük fel: Mikor jelentkeztek először a tünetek, mennyi ideje tartanak, és mi változott az utóbbi időben az étrendben vagy a tartási körülményekben.

4. Ne etessük, és óvatosan itassuk a lovat

Etetés: Ne adjunk a lónak enni, amíg az állatorvos nem érkezik meg és nem ad engedélyt erre.
Itatás: Ha a ló szívesen iszik, biztosítsunk számára friss, langyos vizet. Ha nem akar inni, ne kényszerítsük, de próbáljuk fenntartani a hozzáférhetőséget.

5. Mozgassuk a lovat, de csak óvatosan
• Egyes esetekben a kólika enyhe formája mozgással javulhat, mivel a séta segíthet beindítani a bélmozgást. Azonban ne erőltessük a lovat a mozgásra, különösen, ha nagyon fájdalmas állapotban van, vagy fekszik, és nem akar felkelni.
• Ha a ló veszélyesen hempergőzik vagy földhöz veri magát, próbáljuk meg óvatosan talpra állítani, hogy elkerüljük a súlyosabb sérüléseket, de kerüljük a durva erőltetést.

6. Készítsünk elő mindent az állatorvos számára

• Tartsuk szabadon a helyet, ahol az állatorvos dolgozni tud majd.
• Gondoskodjunk elegendő fényről és egy stabil helyről, ahol a ló vizsgálható.
• Ha van rá lehetőség, szerezzünk be információt a ló legutóbbi székletéről (állag, gyakoriság) vagy bármilyen egyéb kólikával kapcsolatos előzményről, amit az állatorvos hasznosnak találhat.

7. Maradjunk a ló mellett, és figyeljük az állapotát

• A lovat ne hagyjuk magára, amíg az állatorvos meg nem érkezik. Ha romlik az állapota, azonnal értesítsük újra az állatorvost.
• Ha a ló nyugtalanná válik, próbáljuk megnyugtatni, de ne veszélyeztessük magunkat, ha a ló veszélyes mozdulatokat végez.

Mit NEM szabad tenni:

Ne próbáljunk etetni: Az etetés súlyosbíthatja a bélgázokat vagy elzáródásokat.
Ne alkalmazzunk fájdalomcsillapítót önállóan: Az orvosi tanács nélkül beadott fájdalomcsillapítók elfedhetik a tüneteket, így nehezebb lehet a diagnózis felállítása.
Ne hagyjuk a lovat egyedül: Főleg, ha fájdalmában nyugtalan vagy erősen hempergőzik.

Miért fontos a gyorsaság?
A kólika súlyos, életveszélyes lehet, és az időben megkezdett orvosi beavatkozás megmentheti a ló életét. Még akkor is, ha a tünetek enyhülnek, szükséges az állatorvosi vizsgálat, mivel a kólika okai gyakran rejtettek lehetnek.

Utókezelés és további megelőzés:

Ha a ló túl van a kritikus állapoton, kövessük az állatorvos utasításait a diétát és a pihenést illetően. Készüljünk fel arra, hogy az étrendet és a tartási körülményeket újra kell értékelnünk, hogy megelőzzük a jövőbeni problémákat.

Összefoglalva, röviden:

1. Vízfogyasztás biztosítása

Friss, tiszta víz folyamatos elérhetősége: A megfelelő hidratáció kiemelten fontos, különösen télen, amikor a lovak kevesebb vizet isznak. Győződjünk meg arról, hogy a víz nem fagyott be, és ha szükséges, melegítsük kissé, hogy a lovak szívesebben fogyasszák.
Elektrolitok és só: A megfelelő sóbevitel serkenti a vízfogyasztást. Használhatunk nyalósót vagy adhatunk elektrolit kiegészítőt.

2. Mozgás és legeltetés

Rendszeres mozgás: A mozgás elősegíti a bélmozgást és segít megelőzni a bélgázok felhalmozódását. Ha a ló istállóban van tartva, gondoskodjunk róla, hogy elegendő időt töltsön mozgásban a kifutón vagy lovaglás közben.
Legeltetés vagy folyamatos szénaellátás: A folyamatos rágás és szálas takarmányfogyasztás serkenti a nyáltermelést, ami segíti a bélrendszer működését. Ha a legeltetés nem lehetséges, biztosítsunk a lónak folyamatos szénaellátást.

3. Táplálkozási szabályok

Rendszeres etetési időpontok: A lovak emésztőrendszere érzékeny a változásokra, ezért tartsuk be a rendszeres etetési időpontokat. Hirtelen változásokat (pl. táp vagy széna váltás) mindig fokozatosan vezessünk be, legalább 7-10 nap alatt.
Kiváló minőségű takarmány: Kerüljük a poros, penészes vagy túl érett szénát, mert ezek emésztési problémákhoz vezethetnek.
Olajok és zsírok: A kiegészítő olajok (például lenmagolaj) segíthetnek a bélműködés elősegítésében, de ezeket is fokozatosan kell bevezetni.

4. Stressz minimalizálása

Stresszhelyzetek elkerülése: A stressz hozzájárulhat a kólika kialakulásához, ezért gondoskodjunk róla, hogy a ló környezete nyugodt legyen, és kerüljük a hirtelen környezetváltozásokat, ha lehetséges.
Szállítás és versenyek: A szállítás és a versenyzés stresszt okozhat. Győződjünk meg róla, hogy a ló megfelelően hidratált és pihentetett a hosszú utak vagy megerőltető események előtt és után.

5. Probiotikumok és prebiotikumok

Bélflóra támogatása: A probiotikumok és prebiotikumok segíthetnek fenntartani az egészséges bélflórát, különösen az étrendi változások vagy gyógyszeres kezelések (pl. antibiotikumok) idején.

6. Kólika-hajlamos lovak fokozott figyelme

Idősebb lovak: Az idősebb lovak gyakran hajlamosabbak a kólikára az öregedés során bekövetkező emésztési változások miatt.
Korábban már kólikázott ló: Ha egy ló már átesett kólikán, nagyobb a valószínűsége, hogy újra jelentkezik nála a probléma. Ebben az esetben különösen figyeljünk a megelőzésre.
Bizonyos fajták: Egyes fajták, például a telivérek, hajlamosabbak lehetnek a kólika bizonyos formáira. Legyünk tudatosak, ha ilyen fajtájú lovat tartunk.

7. Fontos figyelmeztetés a hideg időszakban

 A hőmérséklet hirtelen csökkenése miatt a lovak hajlamosabbak lehetnek kevesebb vizet inni, ami növeli a kólika kockázatát. Hideg időben különösen figyeljünk a vízfogyasztásra és a takarmány minőségére.

Utolsó gondolatok:

A megelőzés mindig jobb, mint a kezelés. Bár a kólika megelőzése nem mindig 100%-os, a helyes táplálás, a megfelelő vízellátás, a stressz csökkentése és a rendszeres mozgás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy minimalizáljuk a kockázatokat. Mindez a ló jólétéhez és hosszú távú egészségéhez is elengedhetetlen.